Wycieczka „ARTYSTYCZNE MAZOWSZE”

Wycieczka „Artystyczne Mazowsze” śladami M. K. Ogińskiego i F. Chopina  odbyła się w dniach 1-3.05.2014r. Wspaniałym przewodnikiem śladami tych wielkich Polaków i muzyków była Joanna Niewiadomska-Kocik, Dyrektor Szkoły Muzycznej w Sochaczewie. Pierwszym przystankiem było sanktuarium w Miedniewicach gdzie znajduje się barokowy kościół wybudowany w latach 1737-48projektu J. Fontany i T. Bellotiego, w którym znajduje się drzeworyt z XVII wieku przedstawiający Świętą Rodzinę przy posiłku. W 1677 obraz został uznany za cudowny i w 1767 koronowany.

Warto wspomnieć o istniejącym do dziś drewnianym konfesjonale, który skrywa w sobie tajemne przejście. Korzystali z niego powstańcy walczący w pobliskiej puszczy.DSC08924 Ołtarze miedniewickiego kościoła są czarne. Przemalowali je zakonnicy na znak żałoby po powstaniu styczniowym. DSC08909 Od 1966 r. sanktuarium opiekują się ojcowie franciszkanie konwentualni. Galeria zdjęć:  Miedniewice

Następnym przystankiem na naszej trasie był Guzów, gdzie w 1765r urodził się Michał Kleofas Ogiński.Warszawa 034 Pałac Sobańskich w Guzowie – uznawany za jedną z najciekawszych neorenesansowych rezydencji zbudowanych na Mazowszu w XIX wieku, niestety w ruinie. Guzów-Pałac Sobańskich - główne wejście Dawna kaplica pałacowa pw. św. Feliksa de Valois i niewielki fragment ogrodu w jej otoczeniu są odrestaurowane i zadbane.

Galeria zdjęć:  Guzów.

Następnym miejscem na naszej trasie była bazylika obronna w Brochowie. Jest to jeden z nielicznych zabytków w Polsce łączących funkcje sakralne z obronnymi. Więcej zdjęć:  Brochów

W kościele tym w 1806 r. brali ślub rodzice wybitnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina, a 23 kwietnia 1810 roku sam kompozytor został tu ochrzczony.

Po słodkiej niespodziance przygotowanej dla nas prze p. Joannę wyruszyliśmy do Żelazowej Woli, miejsca urodzenia Fryderyka Chopina.

Czekała tam na nas kolejna niespodzianka – mini recital wychowanków p. Joanny Niewiadomskiej-Kocik.

Galeria zdjęć:  Żelazowa Wola

Po zwiedzeniu muzeum i przespacerowaniu się po parku pojechaliśmy do Sochaczewa, by przespacerować się po ruinach dawnego zamku Książąt Mazowieckich.

Galeria zdjęć: Sochaczew

Zmęczeni , bardzo zadowoleni i pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu w Błoniach, gdzie nakarmiono nas do syta.

2.05.2014 – drugi dzień

Po wczesnym śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie.Pierwszym punktem programu był Pałac w Radziejowicach z piękną kolekcją obrazów Chełmońskiego.

Galeria zdjęć: Radziejowice

Następnym przystankiem był Żyrardów kolebka przemysłu lniarskiego

Warszawa 061

Więcej zdjęć  Żyrardów

Kolejny etapem naszej wycieczki był Nieborów – rezydencja Radziwiłów. W 1694 r. dobra Nieborowskich kupił prymas Polski kardynał Michał Stefan Radziejowski, który wzniósł barokowy pałac zaprojektowany przez Tylmana z Gameren. W XVIII w. dobra często zmieniały właściciela. W 1774 r. Nieborów objął wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł, który wyposażył pałac w stylowe meble, tkaniny, obrazy i rzeźby oraz przedmioty rzemiosła artystycznego.

Więcej zdjęć z Nieborowa

Więcej zdjęć z  Łowicza.

Następnie zwiedziliśmy Bazylikę o.Franciszkanów w Niepokalanowie.

Więcej zdjęć: Niepokalanów

Nastał kolejny dzień. Dzisiaj mamy w planie Warszawę, Konstancin i Wilanów.

Więcej zdjęć z  Warszawy oraz Pałacu Królewskiego w Wilanowie

 Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s